Enpara.com’a Teşekkürler!

0
661 views

Bugün(11 Mayıs) benim doğum günüm ve size Enpara.com olarak bu sabah bana gelen mesajı sizlerle paylaşmak istedim.

Enpara.com'a Teşekkürler!

Doğum günümde(11 Mayıs’ta) beni unutmayan, beni gülümseten Enpara.com’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Enpara.com müşterilerinin doğum günlerini kutlamak adına TEMA Vakfı’na yılın her günü 100 adet fidan bağışlıyor, Çanakkale Gürece-2 sahasında yeni bir hatıra ormanı kuruyor.

Enpara.com Çanakkale Hatıra Ormanı’nın haritadaki yerini görmek için tıklayın.

Ormanlara Dikilen Ağaç Türleri;

  • Kızılçam

Kızılçam, ülkemizde ağırlıklı olarak Akdeniz kıyı kuşağında yetişen ve en geniş yayılış gösteren iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Kızılçam, adını kabuklarının yaşlanınca kırmızımsı renge dönüşmesinden alır.
Ülkemizde doğal olarak yetişen ve en hızlı büyüyen çam türüdür. 1.500 metre yüksekliğe kadar olan arazilerde yetişebilir. Rüzgara dayanıklılığı azdır ve donlara karşı hassastır. Reçinesinden yararlanılan tek çam türü olan kızılçam, 25 metre boy ve 60 santimetreye kadar çap yapabilen önemli bir orman ağacıdır.
Kızılçamlar ülkemizin toplam ormanlık alanının %25’ini oluşturur.

  • Servi

Servi, her mevsim yeşil ağaç veya çalı formunda bulunan iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Kabuğu genç bitkilerde kırmızımsı renkte, yaşlılarda ise bozumsu kahve rengindedir. Uzun çatlaklı, ince ve düzgün bir kabuğu vardır.
Serviler, uygun iklim koşulları varsa fazla kireçli, rutubetli, kurak veya fakir arazi koşullarında bile yetişebilirler.
Peyzaj uygulamalarında süs bitkisi olarak kullanılan Piramidal Servi ile Akdeniz bölgesinde yetişen Dallı Servi ülkemizde doğal olarak yetişen Akdeniz Servisi’nin iki varyetesidir. Serviler 30 metreye kadar boy yapabilirler.

Dilerseniz siz de www.tema.org.tr üzerinden TEMA Vakfı’na bağış yapabilir, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak üzere katkı sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!