Windows 10 DNS Değiştirme

0
488 views

Türkiye’den ya da diğer ülkelerden erişimin yasak olduğu sitelere giriş yapmak için ya da İP adresinizi gizleyerek güvenli bir şekilde gizliliğinizi koruyarak sitelere girmek için dns değiştirme işlemi yapmak zorundasınız. Window 10 Dns değiştirme konusunda sizlere çok basit anlatımla bir yazı dizisi hazırladık. 

Windows 10 DNS Değiştirme

Aşağıda anlatılan adımlar Windows 10 DNS değiştirme işlemi için olmakla birlikte bütün Windows sürümleri içinde geçerli olan adımlardır. 

İLK AŞAMA OLARAK: Windows 10 dns değiştirme işlemini yapabilmek için “Başlat” menüsüne basarak “Ayarlar” kısmına gelmelisiniz.

windows dns ayari 1 | Windows 10 DNS Değiştirme

İKİNCİ AŞAMA OLARAK: Windows Ayarları sayfasına geldiğinizde karşınıza hemen aşağıdaki ekran gelecektir:

windows dns ayari 2 | Windows 10 DNS Değiştirme

Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne geldikten sonra görseldeki gibi “Ethernet” yazan yere basın. Bağlantınız kabloluysa bağlantılar kısmında “Ethernet”, kablosuzsa bağlantınız “kablosuz ağ” şeklinde görünecektir.

windows dns ayari 3 | Windows 10 DNS Değiştirme

Ethernet yazan yere tıkladıktan sonra sol altta bulunan “Özellikler” kısmına basmalısınız.

windows dns ayari 4 | Windows 10 DNS Değiştirme

Özellikler sekmesi açıldığında “İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP / IPv4)” yazan yere basın. Ardından yine “Özellikler” butonuna basın. Özellikler sekmesini açmak için “TCP / IPv4” seçeneğine iki kere tıklamanız da yeterlidir.

windows dns ayari 5 | Windows 10 DNS Değiştirme

Açılan pencerede “Genel” ve “Diğer Yapılandırma” sekmelerinden “Genel” kısmına gelin. Bu alanda “Otomatik bir şekilde IP adresi al” seçeneği işaretli olmalıdır. Alt kısımda ise “DNS sunucu adresini otomatik al” değil de “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin. Ardından tercih edilen DNS sunucusuna ve diğer DNS sunucusuna kullanmak istediğiniz DNS adreslerini yazın ve “Tamam” butonuna basın. Güvenli ve hızlı bir internet bağlantısı için “En İyi ve En Hızlı DNS Adresleri” isimli konumuza bakabilirsiniz. Dns değiştirme windows 10 için son adımda ise:

windows dns ayari 6 | Windows 10 DNS Değiştirme

Tüm bu işlemleri yaptığınızda Windows dns değiştirme sorununuz çözümlenecek ve açamadığınız internet sitelerine erişim sağlayabileceksiniz.

Windows DNS Sunucuya Yanıt Vermiyor İse

Windows 10 dns değiştirme işlemlerinde yaşanan problemlerin çoğu yanlış yapılan ayarlar nedeniyle meydana gelmektedir. DNS değiştirme işlemi yapıldıktan sonra onarma yapılınca çoğu zaman “DNS sunucuya yanıt vermiyor” hatası ile karşı karşıya kalınır. Bunun sebebi olarak DNS adresinin yanlış yazılmasından kaynaklı olabileceği gibi o servisin artık kullanılmıyor olması da buna sebep olabilir. Bazı DNS hizmet sağlayıcıları güncelleme yapmadıkları için IP adresleri çalışmayabilir. Askıya alınan ya da iptal edilen DNS sunucularının adresleri girilmemelidir. Bunun için girdiğiniz adreslerin güncel olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır..

Not:

DNS değiştirirken farklı DNS sağlayıcılarının adreslerini girebilirsiniz, böylece hangi sunucuda problem olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer sorun hala devam ederse bilgisayarı yeniden başlatın ve modemi kapatıp açın. Birkaç dakika içinde sorun tamamen düzelecektir.

Windows DNS Değiştirme Programı

Yasaklı sitelere giriş dns ayarları windows 10 için değiştirilmesi gerekmektedir. Bunu manuel olarak nasıl yapacağınızı yukarıda anlattık. DNS adreslerini elle değiştirebileceğiniz gibi bunu otomatik olarak yapan programlar da vardır.

Bu programların başında Smart Safe DNS isimli yazılım gelmektedir. DNS değiştirme programları içinde en güvenli ve en hızlı olduğu bilinen Smart Safe DNS uygulamasının kurulumu oldukça basittir. Programı kurduktan sonra DNS sağlayıcıları arasında karşılaştırma yapabilir ve DNS hız testi ile hangi DNS sunucusunun daha hızlı olduğunu test ederek hızlı ve güvenli bir bağlantı sağlayabilirsiniz..

Sonuç olarak Windows 10 İşletim sistemi için DNS ayarlarını değiştirmek isteyen kişiler için resimlerle adım adım yapılması gerekenler anlatılmıştır.. 

DNS Değiştirme İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

VPN ile yasaklı sitelere girmek suç mu?

Yasaklı sitelere girmek elbette suçtur. Bu sitelere girmek zaten yasalarla yasaklandığı için girilememektedir. Ancak DNS değiştirerek bir siteye girme konusunda kanunda açık bir hüküm yoktur…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!