En Güzel Aşk Zor Olanmış

0
1.166 views

Hayat insanı sevmeye yönlendirir. İnsanda karşılık beklemeden sever. Peki en güzel aşk hangisidir ?

Seni Seviyorum - I Love You

Gerçek aşk hayat boyu hiç sönmeyecek bir ateş gibi insanın son nefesini verene kadar devam edendir. En güzel aşk, bin bir türlü zorluklara karşı el ele vererek mücadele verilen aşktır.

Hayat bin bir türlü zorluklarla doludur. Bu zorluklar saymakla bitmez ama en güzel aşk zoru başarmaktır. Zoru başarmak için ise insan sevgisini yitirmemelidir. Aşk yolunda atılan her adımda insan geriye dönüp bir bakmalı, zoru başardığını görmelidir.

Aşkların kolay olanı hüsranla bitendir.  Hiçbir zorlukla karşılaşmadan, çaba sarfetmeden yapılan bir evlilikte aşk diye bir şey yoktur. Sonuç hep hüsrandır.

Bir Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Yusuf ile Züleyha olamadıktan sonra aşk neye yarar.  Ferhat aşkı için dağları delmedimi, Kerem Aslısı için yollara düşmedimi, Mecnun aşkından çöllere düşmedimi, işte aşk  bu zorluklara karşı verilen en büyük sevginin, sonsuz aşkın göstergesidir ki yüzyıllardır dilden dile anlatılır dururlar.

Kerem ile Aslının sonsuz aşkını bilmeyenler için kısaca değinmek gerekirse;

O zamanlar yaşlı bir İsfahan Padişahı, mirasını bırakacak bir erkek evladı olmadığı için üzülmektedir. Padişahın “Keşiş” diye hitap ettikleri bir yardımcısı vardır. Keşiş padişah için bir elma ağacı diktirtir ve senesinde padişahın herkesi kıskandıracak derecede yakışıklı bir erkek evladı dünyaya gelir. Bu çocuğa yiğitliği ve mertliği dolayısı ile Kerem adı verilir. Keşişin de Aslı adında dünyalar güzeli bir kızı vardır. Bu iki genç çocukluklarını beraber geçirirler. Kerem’in Sofu adında bir arkadaşı vardır. Kerem bir gün Sofuyla gezerken Aslı’yla karşılaşır. Kerem’in nutku tutulur ve bir daha konuşamaz. Bir süre sonra Aslı ortadan kaybolur. Kerem Aslı’yı bulmak için yollara düşer. Yolda karşısına çıkan herkese Aslı’yı sorar. Yolda karşılaştığı kızları Aslı’ya benzetir. Bir gün Sofu Kerem’in yanına gelir. Kerem’e, Aslı’nın başkasıyla evleneceğini söyler. Kerem bunu duyar duymaz Aslı’nın evine gider. Aslı ile Kerem o gece evlenirler. Keşiş düğün sırasında Kerem’e büyü yapar, düğünden sonra Kerem ile Aslı yorgun bir şekilde evlerine dönerler. Kerem üstündeki mintanı çıkarmak için düğmeleri açar fakar düğmeler tekrar iliklenir. Daha sonra Kerem birkaç kez mintanı çıkarmayı denese de başaramaz. Artık daraldığı için yorgunluktan bir “ah” çeken Kerem ağzından yayılan ateşle yanmaya başlar. Aslı Kerem’i söndürmek için ona su verir fakat bu sefer ateş daha da güçlenir. Birkaç dakika içinde Kerem yanmaktan Kül olur. Aslı da kahrından haykırırken saçları Kerem’in külüne değerek tutuşur ve o da yanarak can verir.

İşte Kerem ile Aslının hikayesi de bundan ibarettir. Kerem ile Aslı hikayesi gösteriyor ki en güzel aşk zor olandır. Zorluklara karşı birlik olarak verilen aşktır en güzel aşk. Birbirini koşulsuz her türlü zorluğa karşı direnebilinendir en güzel aşk. En güzel aşk ölene kadar hiç yitirilmeyendir..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!