Anasayfa » Günlük » Yaz Saati Uygulaması Başlıyor

Yaz Saati Uygulaması Başlıyor

Gün ışığından faydalanma süresini arttırmak amacıyla yapılan saatlerin ileri alınması yani yaz saati uygulamasına geçilmesi bu yıl da gerçekleşecek. Peki 2016’da saatler en zaman ileri alınacak? Sizleri bu konuda bilgilendireceğim.
yaz-saati-uygulamasi

Yaz saati uygulamasının amacı, Gün ışığından daha iyi faydalanmak için yapılan uygulama sayesinde elektrik kullanımından tasarruf etmek için yapılmaktadır.

Her yıl Mart ayının son haftasının, son pazar günü yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl 29 Mart Pazar günü geri alınan saatler, bu yıl 27 Mart Pazar günü geri alınacak. Her yıl gerçekleştirdiğimiz Yaz saati uygulamasının temel noktası ise Benjamin Franklin’e kadar dayanmaktadır.

Amerikalı ünlü politikacı ve fizikçi olan Benjamin Franklinin, ortaya attığı bu projenin ilk hali saatlerin 20 dakika ileri-geri alınmasıdır. Fakat bu durum altı yıl sonra, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Hakkında Ali Gültekin

İstanbulda yaşıyorum, Aslen Karamanlıyım. Amatör olarak Web alanında uğraşıyorum. Projelerimde en çok kullandığım hazır scriptler; Joomla ve Wordpress ağırlıklıdır. Açıköğretim okuyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir