WordPress 4.0 Sürümü İle Gelen Yenilikler

3
4.802 Okuma

Popüler içerik yönetim sistemi (CMS) WordPress 4.0 İle gelen yeniliklere kısaca bu yazımda değineceğim.

wordpress-40

WordPress 4.0 sürümünde WordPress ekibi yine bir çok pratik yenilikleri kullanıcılarına sunmuş bulunmakta. WordPress ekibi bu sürümde daha iyi kullanım deneyimi sunan ek özellikler getirmiştir.

WordPress 4.0 ile gelen yenilikler

1- Kurulum Aşaması ve Sonrasında Dil Seçimi

Bu sürüm öncesinde hatırlayacağınız gibi wordpress kurulumunu başka dillerde yapmak için biraz meşakkatli bir işlem yapmanız gerekiyordu. WordPress 4.0 ile bu işlem artık çok kolay. Kurulum aşamasında dilinizi açılan menüden seçebiliyorsunuz.

wordpress4-0-dil-secimi-ozelligi

Diğer bir özellik ise kurulum sonrası dil değişimidir. Örneğin ingilizce kurulmuş bir siteyi yönetim panelinizden kolayca türkçeye çevirebililirsiniz. Eğer kullandığınız tema dil değişikliğini destekliyor, yani dil dosyaları ilave edilmiş bir tema ise kolaylıkla tüm siteyi farklı dillerde kullanıcılarınızın siteyi kullanımına sunabiliyorsunuz.

wordpress4-dil-degistirme-ozelligi

2- Grid Medya Görünümü

Media Grid bileşeni kendi başına çalışan bir proje olarak yayına başlamıştı, daha sonra wordpress ile entegrasyonu sağlandı ve wordpress ortam alanındaki tüm medyayı grid dediğimiz toplu görünüm ile kolayca düzenlemenizi sağlayan özellik eklenmiş oldu.

wordpress4-medya-grid-gorunumu-ozelligi

Bir medya ile ilgili düzenleme yapmak istediğinizde o fotoğrafa tıklıyorsunuz, popup şeklinde açılan pencerede yapmak istediğiniz değişiklikleri yapıp, kaydedebiliyorsunuz. Uzun süredir en büyük eksiklik olarak görülen noktalardan biri olan medya düzenlemesi ekranını WordPress 4.0 ile bir hayli yol kat etmiş oldu.

wordpress4-medya-grid-duzenleme-ozelligi

3- Yazı Editörü Geliştirmeleri

En büyük geliştirmelerden birisi içerik düzenleme editöründe olmuştur. İçerikleri düzenlediğiniz alan, düzenleme yaptığınız alt bölümlere inseniz bile hep üstte sabit kalıyor. Bu önemli geliştirme sayesinde geri dönüp tekrar düzenleme için kutuya ulaşmak zorunda kalmıyorsunuz.

wordpress4-metin-editoru-ozelligi

Eski sürümlerde metin editöründen Youtube, vimeo veya embed gibi sitelerden içerik kodunu alabildiğiniz herhangi bir siteden bir kod yerleştirdiğinizde o içeriği ancak yayınladığımızda sitenin ön yüzünden görebiliyorduk. Bu eksikliği de gideren WordPressekibi eklediğiniz embed içeriği metin editörü içerisinden de görebilmeniz sağladılar.

wordpress4-metin-editoru-embed-ozelligi

4- Geliştirilmiş tema düzenleyicisi

WordPress 3.9 ile birlikte bileşenler başlığı tema düzenleyicisi içerisine taşınmıştı. WordPress 4.0 ile birlikte bileşenlerin tema düzenleyicisinde kendine ait bir paneli bulunuyor.

wordpress4-tema-duzenleyicisi-bilesenler-ozelligi

5- Yeni Bileşen Ekleme Alanı

Eski görünüm yerine, grid yapısında hazırlanmış daha şık bir bileşen sonuç alanı wordpress 4.0 da bizleri bekliyor.

wordpress4-yeni-bilesen-ekleme-alani-ozelligi

Son olarak WordPress 4.0 ile gelen yeni özellikleri değerlendirmek gerekirse, WordPress ekibi 4.0 ile birlikte WordPress’teki eksik olan ve pratik olarak kullanım sağlayacak özellikler ile yeni sürümde de kendinden söz ettiriyorlar.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here