Ubuntu 14.10 Yayınlandı

0
2.000 Okuma

Popüler Linux işletim sistemi Ubuntu’nun önemli yeniliklerle gelen 14.10 sürümü kullanıma sunuldu.

Ubuntu 14.10

Docker sanallaştırma teknolojisi, platform hizmetlerine özel Cloud Foundry yığını ile gelen yeni Ubuntu 14.10 yayınlandı. Canonical, yeni sürümün bir ara sürüm olduğunu ve 9 ay süresince destekleneceğini söylüyor. Bir önceki sürüm olan 14.04 ise, 5 yıl desteklenen, uzun dönemli bir yayındı.

Canonical bulut ve sunucu ürünleri müdürü Mark Baker, yeni Ubuntu için şunları söyledi: “Çok da uzak olmayan bir geçmişte kullanıcılar, sadece belirli işletim sistemleri veya veritabanı ortamları tarafından desteklenen uygulamalar geliştirip, bunları belirli uygulama sunucusu ortamlarında çalıştırıyorlardı. Seçenekleri kısıtlıydı.” Yeni Ubuntu ise kullanıcılara iş yükünü dağıtmaları için daha geniş özgürlük sunuyor.

Ubuntu 14.10, giderek popüler hale gelen sanallaştırma teknolojisi Docker’ın 1.2 sürümüyle geliyor. Docker, uygulamaları çok hafif sanal konteynerler içerisine yerleştirmeye olanak tanıyor. Baker, “konteynerler şu an çok ama çok popüler” diyor.

Cloud Foundry‘nin önizleme modu da Ubuntu 14.10’da yer alıyor. Cloud Foundry, sunucunun veritabanı hizmetleri veya Django, Spring gibi framework hizmetleri içinde platform hizmetlerini çalıştırmaya izin veriyor. Cloud Foundry gibi platform hizmetleri, örneğin birden çok sunucuda yoğun olarak kullanılan uygulamaların yönetimsel işlerini üstleniyor. Cloud Foundry, direkt olarak sunucuda veya OpenStack altyapı hizmeti yazılımı üzerinde çalışıyor.

Canonical, yeni sürümde Metal-as-a-Service’i de güncellemiş, böylece onu Microsoft Windows Server ile çalışabilir hale getirmiş. Bu sayede ağ yöneticisi, aracı kullanarak Windows’u ağ üzerinden sunucuya yükleyebiliyor. Aracın önceki sürümleri, sadece Linux dağıtımlarını yükleyebiliyordu.

Bunların yanında yeni Ubuntu, bcache desteği sayesinde SSD’li sunucularda performans artışı ve daha hızlı bir tepki süresi sağlıyor.

Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn)‘ü indirmek için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here