Sony Xperia Telefonlara Rom Kurma

1
1.945 Okuma

Sony Xperia serisi cep telefonları için sizlere rom kurma işlemlerini adım adım anlatacağız.

sony-xperia-serisi-cep-telefonlarina-rom-kurma

Xperia serisi telefonlarda rom kurma işlemi biraz zahmetli olsa da gerçekten oldukça kolay. Şimdi gelelim rom kurma işlemini anlatmaya..

Sony Xperia serisi cep telefonları için rom kurmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Önemli Not:

 1. Anlatılan yöntem Windows 7 üzerinde denenmiştir. Ve bu yöntem Windows 8 üzerinde bu işlem çalışmamaktadır.
 2. Rom kurarken alacağınız riskler size ait olup benim tarafımdan hiç bir sorumluluk alınmamaktadır. Ayrıca burada anlatacağım yöntem bootloader kilidi açılabilen Xperia cihazlarda kullanılan yöntemdir.
 3. Her ne kadar Xperia U üzerinden anlatılmış olsa da birçok Xperia cihaza bu şekilde ROM kurabilirsiniz.
 4. Son olarak bootloader kilidinin açılabilir olup olmadığını telefonunuzun arama ekranına gelerek *#*#7378423#*#* kodunu tuşlayıp karşınıza gelen menüde Service info kısmına tıklayıp daha sonra  Configuration bölümüne tıklamanız ve Rooting Status kısmında “Yes” yazıp yazmadığını kontrol ederek öğrenebilirsiniz.
 5. Telefonunuza Rom yüklediğiniz takdirde Garanti Dışı kalacaktır!
 6. Burada anlatılan işlemlerde hiçbir sorumluluk kabul etmemekteyim. Bu tamamen sizin tercihinizdir.

sony_xperia_serisi_cep_telefonlarına_rom_kurma-2

 • Bootloader kilidi kapalı olan Xperia cihazlara Rom kurabilmek için öncelikle Sony’nin Developer sitesi üzerinden bir kilit açma kodu yani “Unlok Code” almamız gerekmekte. Bunu yapmak için buraya tıklayarak Sony Developer sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Sayfaya gittikten sonra en alt kısma gelin ve açılır menüden cihazınızı seçip Continue tuşuna basmalısınız.

sony_xperia_serisi_cep_telefonlarına_rom_kurma-3

 • Continue tuşuna bastıktan sonra karşınıza e-posta adresinizi girmenizi gerektiren bir bölüm gelecek. Buraya aktif olarak kullandığınız mail adresini yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde kilit açma kodu yani ‘unlock code’ alabilmeniz için gereken bir sonraki adım e-posta hesabınıza bir linkle yollanacak.

sony_xperia_serisi_cep_telefonlarına_rom_kurma-4

 • E-posta geldikten sonra linke tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza gelecek ekranda da size telefonunuzun IMEI numarası sorulacak. IMEI numaranızı öğrenmek için telefonunuzun arama ekranına *#06# yazabilirsiniz. IMEI numaraınız ilgili alana yazın ve Submit tuşuna basın.

sony_xperia_serisi_cep_telefonlarına_rom_kurma-5

 • Bu aşamada Unlock Code’umuzu elde etmiş olduk. Şimdi yapmamız gereken diğer işlem ise PC Companion yazılımını indirmek. Bu yazılım sayesinde telefonumuzun sürücüleri bilgisayarımıza yüklenmiş olacaktır.

sony_xperia_serisi_cep_telefonlarına_rom_kurma-6

 • Yazımızın bu adımında yapmanız gereken basit. İnternetten beğendiğiniz bir Rom’u indirmek! 😉
 • Evet arkadaşlar buraya kadar yaptığımız işlemler Sony’nin bize zorunlu kıldığı hazırlık aşamalarıydı. Yapmanız gereken tek birşey kaldı o da bu linkteki dosyayı indirmek ve aşağıdaki videoyu izleyerek uygulamak.

Rom kurma işlemi Sony Xperia serisi cep telefonları için işte bu kadar kolaydır. Yeni bir yazıda görüşme dileğiyle. Selametle kalın..

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here