OSade Ücretsiz WordPress Teması

1
5.364 Okuma

OSade WordPress Teması basit ve sade tasarıma sahip ücretsiz olarak dağıtılan güzel bir temadır. Tamamen HTML5 ve CSS3 ile kodlanmıştır.

OSade-Wordpress-Tema

Tema Full css olarak kodlanmıştır ve js dahil edilmiştir. Yayınlanma kararı alınca temanın bir kaç yerinde ve alt yapısında değişiklikler oldu, gözle görülen ve görülmeyen. Örneğin tooltip full css ile çalışırken menü’den kaynaklanan bir sorun yüzünden değiştirmek zorunda kalınmıştır. jQuery ile hazırlanmış bir tooltip kullanılmıştır. Arkaplanda ise basit bir tema paneli hazırlandı. Logo, favicon, footer yazısını, sosyal ağ linkleri gibi şeyleri düzenleyebileceğiniz basit bir panel hazırlandı. Temanın kısaca özelliklerine geçmek gerekirse;

Özellikler ve Kullanım:

 • Tamamı CSS ile hazırlanmıştır.
 • Konularınızı, CSS3 ile hazırlanmış Öne çıkarılmış görsel alanının üzerine gelince çıkan sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.
 • Daha önceden öne çıkarılmış görselleri kullanmıyor iseniz özel alan kullanarakta resim eklemeniz mümkün kılındı. İster öne çıkarılmış görsel kullanın ister özel alan. Özel alanı kullanmak isterseniz “resim” özel alanını kullanabilirsiniz.
 • Basit bir admin paneli bulunmaktadır.
 • Admin panelinden kullanmadığınız bir sosyal ağ ikonu varsa o bölüme ait kutucuğu(textbox’ı) boş bırakırsanız sosyal ağ ikonu kalkmaktadır.
 • Tema bileşen destekli çalışmaktadır.
 • Önemli! Temanın menüsü wp_nav_menu fonksiyonu kullanılarak hazırlanmıştır. WordPress panelinizden Görünüm > Menüler’e girip yeni bir menü oluşturmalısınız. Oluşturduktan sonra sol tarafta bulunan sayfalar bölümünden menüde gözükmesini istediğiniz linkleri belirleyiniz. Linklerinizi sıraya dizdikten sonra link özelliğini açınız “Başlık özelliği” bölümünü lütfen doldurunuz. Doldurmaz iseniz tooltip’inizin içi boş çıkacaktır.
  osade-menü
  Menü’yü oluşturduktan sonra kaydedin. WordPress’in 3.6 sürümü ile konumlandırma alanı ayrı bir sayfaya taşındı. Üst tarafta bulunan sekmelerden “Konumları düzenle” girin. O sayfada Üst Menümüz adlı menüye oluşturmuş olduğunuz menüyü seçin ve kaydedin.
 • Sayfalama eklentisi kullanmanıza gerek yoktur. Temanın kendi sayfalama sistemi bulunmaktadır.
 • Temadaki logo’nun yüksekliği biraz fazla olduğu için menüyü ona göre yukardan boşluk bırakılmıştır. Siz kullanıcıların logoları nasıl olacağı hakkında bir fikrim yok. Büyük ihtimalle menünün yukardan boşluğunda uyumsuzluk olucaktır. Bunu düzeltmek isterseniz style.css’i açın ctrl+f yapıp .ustmenu { diye aratın margin-top:60px; olarak belirtilmiş, bunu kendinize göre değiştirin. Genelde 30px ile 35px uygun olur.

Bu yukarda bahsedilen işlemleri yaparsanız temayı sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Temayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

OSade WordPress Teması İndir

Alternatif Link

Hatalar bulundukça dosyalar güncellenmektedir, tüm dosyaları tekrardan değiştirmek yerine değişen dosyayı değiştirmeniz amaçlı temayı klasör halindede atmış bulunulmaktadır. Dosyalar temanın en güncel halini temsil etmektedir.

https://drive.google.com/folderview?id=0B9_j3WDAYDk_ZmVGZVV4YlRSQnc&usp=sharing

Okan Sağlam tarafından Ücretsiz olarak sunulan severek kullanacağınız bir tema olduğunu düşünüyorum.. 🙂

1 Yorum

 1. Merhaba,
  hocam bu temayı kişisel sitemde kullanayım dedim fakat konu yazdığımda mesela tüm konuyu gösteriyor ana sayfada özet olarak göstermiyor bu nasıl yapılır iblginize var mı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here