Anasayfa » Teknoloji ve Yazılım » Microsoft, Nokia’yı Satın aldı

Microsoft, Nokia’yı Satın aldı

Cep telefonu devi Nokia resmi olarak Microsoft’a satıldı.

Nokia CEO Stephen Elop and Microsoft CEO Steve Ballmer

Akıllı telefonlar karşısında yenik düşen cep telefonu devi Nokia sürpriz bir kararla Microsoft’a satıldı. Windows Phone işletim sistemli telefonları dolayısıyla Microsoft ile sıkı ilişki içinde bulunan Nokia, “Cihazlar & Hizmetler” bölümünü Microsoft’un satın alacağını duyurdu. Bu satın almayla birlikte Nokia’nın elinde bulunan bir çok patent ve  daha fazlası Microsoft’a devrolacak.

Microsoft ve Nokia’nın yaptığı ortak açıklama ile Nokia 7.17 milyar dolara mal olacak. Ve bu satın alma işlemi 2014’ün ilk çeyreğinde ise tamamlanacaktır. Anlaşmanın tamamlanmasıyla birlikte Nokia’nın 32.000 çalışanı ve Nokia’nın merkezinde Finlandiya’da bulunan 4.700 kişi ise Microsoft’un çalışanı olarak yollarına devam edecektir.

Microsoft Nokia markası ile yola devam edeceğini açıkladı. Öte yandan ise Nokia başkanı ve CEO’su Stephen Elop görevini bıraktığını açıkladı. Yerine ise Nokia’nın şu anki yönetim kurulu başkanı Risto Siilasmaa, geçici CEO’luk görevini üstlenecek.

 

Hakkında Ali Gültekin

İstanbulda yaşıyorum, Aslen Karamanlıyım. Amatör olarak Web alanında uğraşıyorum. Projelerimde en çok kullandığım hazır scriptler; Joomla ve Wordpress ağırlıklıdır. Açıköğretim okuyorum..

2 Yorum

  1. Büyük firmalar büyüdükçe büyüyorlar. Google ve Microsoft ezeli rekabet içindeler.

  2. Zaten beklenen bir haberdi. Bir kaç şirketin alması beklenirken Microsoft hamleyi yaptı 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir