Kutlu Doğum Haftanız Mübarek Olsun

0
2.070 Okuma

Kutlu Doğum Haftası; Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] dünyaya teşrifleri olan Mevlid-i Nebevî örneğin halk dilinde bilinen ismi ile Mevlid Kandili asırlar boyunca kutlanmaktadır. Kutlu Doğum Haftası, Resulullah aleyhissalatu vesselam’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanır.

kutlu_dogum_haftasi_2015

Bu çerçevede Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] hayatı anlatılırken, peygamberimize bu haftada salatı şerifler, naatı şerifler okunur. Bize bıraktığı Kuran-ı Kerim’den mesajlar verilir. Kutlu doğum haftası başlangıcı miladi takvime göre Rebiülevvel ayının 12. gecesi sayılır ve 12. geceden itibaren bir hafta kutlanır.

Alemlerin Efendisini, insanlığın kurtarıcısı, gönlümüzün sultanı, Resulullah Efendimiz (s.a.v)’i hangi yazıyla, methiyeyle, şiirle, cümleyle, kelimeyle anlatırsak anlatalım yetersiz ve aciz kalır. Ona ne yazılsa az, ne anlatılsa eksik kalır. Büyük Üstat Necip Fazıl şöyle diyor:

Bu eserimde anlatılan bütün eksiklikler benim, bütün iyilikler sizin eseriniz Ya Resulullah

O usta kalem ki, aciz kalırken Allah Resulunu anlatmaktan biz bir hiçiz. Hani sevgiliye anlatamasın ya sevgini, kalbin atar kelimeler düğümlenir seçilen bütün kelimeler yetersiz kalır ya, bu sevgi, bu muhabbet, bu ask ondanda ileri. Kainatta hiçbir insan onun kadar sevilmedi. Müminlerin çarpan kalbi, gözündeki yaş, yüreğindeki sevdadır onun sevgisi… Kurtuluşun anahtarı, Rabbine yakın olmanın rehberi, huzur ve mutluluğun kaynağıdır onun sevgisi.

Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] ’in sevgisi yaşamımızın ayrılmaz parçası olmalıdır. Resulullah Efendimiz (s.a.v)’in ahlakının esindeyiz kendimizi sorgulamalıyız. Hayatımızı Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in hayatına endekslediğimizde, huzur ve mutluluğu yakalayacağımızdan kimsenin endişesi olmamalı.

-O hayat ki, sabrın kalesi

-O hayat ki, sevginin anahtarı

-O hayat ki, ilmin rehberi

-O hayat ki, adaletin timsali

-O hayat ki, karanlığın aydınlığı

Ve biz bu hayatın neresindeyiz? Onun muhasebesini yapmamız lazım. Her şeyin muhasebesini yapan biz, hayat muhasebemizin çıkmazındayız. Kendimize gelme zamanımız gelmedi m? Çıkmaz sokakları bırakma vaktimiz çoktan geçti. Kaldı ki, öyle bir vakitte yok zaten. Fahri Kainat Efendimiz [s.a.v] çocukluğunda bile örnek bir insandı. Ona insanlar MUHAMMEDÜN EMİN [En güvenilir insan] diyorlardı. Kardeşin kardeşi dolandırdığı çağımızda biz bu hayatın neresindeyiz? Bu kutlu doğum haftasında Resulullah Efendimiz (s.a.v)’i tanımaya ve onun sevgisiyle yanmaya ve kendimizi bulmaya çalışalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here