İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013

0
2.550 Okuma

Expo, dünyanın en büyük kültür, tarih ve eğitim birleşkesidir. Sizlerde bu etkinliğe kesinlikle katılmalısınız..

expo-2013-istanbul-gyeongju

“Yol-Buluşma-Birliktelik” sloganıyla yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gyeongju Belediyesi, geçmişten günümüze gelen “kardeş halklar” söylemini bir kez daha pekiştiriyor. Kültürel, siyasal ve ticari alanlarda ilerlemeye destek olan bu organizasyon birçok amaca hizmet ediyor.

24 Mayıs 2012’de imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde 31 Ağustos-22 Eylül 2013 arasında “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013” ü düzenliyor olacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen, Kore Cumhuriyeti Kültür Spor ve Turizm Bakanı, Gyeongju Eyalet Valisi, Güney Kore İstanbul Başkonsolosu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının hazır olduğu imza töreni sonrasında karşılıklı çalışmalara başlandı. Bir çok dünya ülkesinin de katılacağı önemli bir organizasyon olan “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013”te, tüm katılımcı ülkeler kendi kültürlerini İstanbul’da tanıtma imkanı bulacak.

expo-2013-istanbul-kore-gyeongju

Türkiye ve Güney Kore arasındaki kültürel ilişkilerin yanı sıra siyasi ve ticari ilişkilere de fayda sağlayacak bu organizasyonda İstanbul, Güney Kore kültürüne ev sahipliği yapmanın dışında binlerce Koreli turisti ve üst düzey bürokratları da ağırlıyor olacak.

Edebiyattan, sinemaya, danstan, modaya ve spora kadar bir çok disiplinden bir çok sanatçı ve sporcunun katılacağı gösteriler İstanbul’un çeşitli mekanlarında 23 gün boyunca sahnelenecek. İstanbul’un köklü ve tarihi kültürünün de yansıtılacağı gösterilerde tüm davetliler her iki ülke kültürünü de tanıma fırsatı bulabilecekler. 31 Ağustos’ta Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenecek görkemli açılış programına tüm dünya ülkelerinin üst düzey temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Ülkemizde ilk kez İBB ev sahipliğinde düzenlenecek “İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013”ün İstanbul ve Türkiye’ye katkıları önemli bir noktada durmaktadır. Türkiye’deki ilk “kültür expo”su olması nedeniyle ayrıca önem taşıyan bu organizasyon için yaklaşık 10.000  Türk gönüllü başvuru yaptı, binlerce personel ve görevlinin özel olarak çalıştığı bu organizasyon ile Türk-Kore ilişkilerinde önemli bir adım daha atılmış olacaktır.

Etkinlik Takvimine Hergün Buradan Ulaşabilirsiniz

Sizler İçin Yakaladığım Birkaç Kare

Çok yakında burada yer alacaktır.

Güncelleme Tarihi : 21 Eylül 2013

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin; http://www.igwce2013.org adresinden ulaşabilirsiniz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here