ICANN Alan Adı Tescil Süreç Değişikliği

6
4.552 Okuma

1 Ocak 2014 tarihi itibari ile ICANN tarafından alan adları tescil işlemleri konusunda bir düzenleme yürürlüğe girmiştir.
İcann-resim
Bu düzenlemeye göre alan adı tescil edilmesi sırasında belirttiğiniz kontak bilgilerinden yönetici e-mail adresine bir tescil onayı maili gönderilecektir.

Gönderilen mailin 14 gün içerisinde onaylanmaması/cevaplanmaması durumunda alan adınız durdurulacaktır.

Öncelikle ilgili düzenleme hakkında detaylı bilgi almak için her zaman şirketimizin DESTEK ekibine ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Etkilenen kullanıcılar: gTLD alan adı tescil etmiş müşterilerimizdir. .tr alan adı tescil eden müşterilerimiz konudan etkilenmeyeceklerdir.

Yeni Tescil işlemlerinde İşleyiş şu şekilde olacaktır:

 • Alan adı tescili sırasında belirttiğiniz kontak bilgisine onay maili gönderilecektir.
 • Eğer özel bir kontak maili belirtmediyseniz, varsayılan kontak bilgilerine gelen e-mailler bizim tarafımızdan onaylanacaktır.
 • Eğer onaylamayı tamamlamazsanız 7. Ve 14. Günlerde hatırlatma mailleri size iletilecektir.
 • 15. Gün itibari ile onaylanmayan alan adları DURDURULACAKTIR. E-mail onayınız tamamlanmadığı sürece alan adı ASKIDA kalacaktır.

Bu işlemlere ek olarak alan adlarına yılda 2 defa kontak e-mail adreslerinin doğruluğunu test etmek amaçlı e-mail gönderilecektir. Gönderilen e-maildeki onay süreci tamamlanmaması durumunda tekrardan DURDURMA işlemi gerçekleştirilecektir.

Tescil Edilmiş Alan Adlarındaki İşleyiş ise; kontak bilgisi güncelleme ve transfer başvurularında tescil sürecindeki mail onay mekanizması aynen uygulanıyor olacaktır.

Şirket olarak fikrimiz sürecin bugüne kadar işleyişi değiştirmesi nedeni ile ilk süreçlerin zor olacağıdır, fakat güvenlik sebebi ile gerçekleştirildiğinden dolayı uzun vadede alan adı tescil adımlarındaki hataların ortadan kalkması açısından doğru görünmektedir.

ICANN Tam Açıklama  Metni: Açıklama Metni İçin Tıklayın..

 

Kaynak: wmaraci

6 YORUMLAR

 1. Gerçekten harika ve faydalı işe yarayacak bilgiler var sitenizde
  bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim
  konularınız ve paylaşımlardaki bilgileriniz güncel
  Çok teşekkür ediyorum
  bütün çalışanlarınıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum
  iyi çalışmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here