Take a fresh look at your lifestyle.

Google’dan Yeni Arama Algoritması: Hummingbird

6

Google’ın 15. yaş gününde getirdiği bir diğer yenilik ise arama motoru algoritması “Hummingbird” algoritmasıdır.

google_hummingbird

Ünlü arama motoru devi Google, arama motoru hizmetin, kullanıcılara daha doğru sonuçlar vermek amacıyla yıllar içerisinde Caffeine, Panda, Penguin adlarını da alarak yeni algoritmalarla yenilendi. Bu algoritmalara son olarak katılan Hummingbird isimli algoritma olurken Google’ın arama motorundan sorumlu başkan yardımcısı Amit Singhal 1 aydır aktif olan Hummingbird ile aramaların %90′ının etkileneceğini ve Caffeine’den sonra en çok değişikliğin geldiği algoritmanın Hummingbird olacağını belirtiyor.

Google, Hummingbird algoritmasıyla daha uzun ve detaylı arama sorgularında daha uygun sonuçlar sunmayı hedefliyor. Daha önce anahtar kelimeler ile aramalarda sonuçlara ulaşan kullanıcılar artık emir cümleleriyle istedikleri sonuçlara ulaşabilecek. Böylece “beş hececiler kimlerdir?” gibi soru modelleri ile kullanıcılarının sonuca daha çabuk ulaşması sağlanacak

Öte yandan Google 15. yılına özel zaman çizelgesi yayınlayarak arama motoru hizmetine yıllar sürecinde neler eklediğini de detaylı göstermiş oldu.

google-arama-zaman-cizelgesi

 

Resmi Google bloğunda yayınlanan bu zaman çizelgesi ile aramada yapılan geliştirmeleri ve arama sonuçlarına eklenen bilgileri görebilirsiniz.

Google yeni algoritma gğncellemesiyle Knowledge Graph’i kullanmaya başlayacak.Böylelikle – Google arama sonuçlarında detaylı bilgileri artıracak. Böylece Zeytinyağı ve tere yağını karşılaştıran kullanıcıya kalori miktarı, günlük tüketim miktarının da aralarında bulunduğu detaylı bilgiler sunulmuş olacak.

Şimdilik bu algoritma ile kullanıcılar ne kadar etkilenecek tam olarak yeterli bilgiye sahip değiliz..

6 Comments
 1. Atakan says

  Bu arada Google tasarımı da değişti.Güzel bir yazı.

 2. Seo says

  Güzel bir güncelleme oldu gerçekten çok gereksiz site silindi.

 3. SeoStar says

  Evet, yeni algoritma hummungbird genel olarak sosyal medyaya önem veriyor bence de.

 4. et yemekleri says

  şuan hangisini kullanıyoruz

 5. Altın Avcısı says

  ark bahsettiği deil sanırım

 6. Yemek oyunu says

  tabiki o çok eski yannış bilmiyorsam site sahibi ark biliyorsa bilgi vere bilirimi mümkünse çok teşekkürler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.