Anasayfa » Webmaster » Google’dan Yeni Arama Algoritması: Hummingbird

Google’dan Yeni Arama Algoritması: Hummingbird

Google’ın 15. yaş gününde getirdiği bir diğer yenilik ise arama motoru algoritması “Hummingbird” algoritmasıdır.

google_hummingbird

Ünlü arama motoru devi Google, arama motoru hizmetin, kullanıcılara daha doğru sonuçlar vermek amacıyla yıllar içerisinde Caffeine, Panda, Penguin adlarını da alarak yeni algoritmalarla yenilendi. Bu algoritmalara son olarak katılan Hummingbird isimli algoritma olurken Google’ın arama motorundan sorumlu başkan yardımcısı Amit Singhal 1 aydır aktif olan Hummingbird ile aramaların %90′ının etkileneceğini ve Caffeine’den sonra en çok değişikliğin geldiği algoritmanın Hummingbird olacağını belirtiyor.

Google, Hummingbird algoritmasıyla daha uzun ve detaylı arama sorgularında daha uygun sonuçlar sunmayı hedefliyor. Daha önce anahtar kelimeler ile aramalarda sonuçlara ulaşan kullanıcılar artık emir cümleleriyle istedikleri sonuçlara ulaşabilecek. Böylece “beş hececiler kimlerdir?” gibi soru modelleri ile kullanıcılarının sonuca daha çabuk ulaşması sağlanacak

Öte yandan Google 15. yılına özel zaman çizelgesi yayınlayarak arama motoru hizmetine yıllar sürecinde neler eklediğini de detaylı göstermiş oldu.

google-arama-zaman-cizelgesi

 

Resmi Google bloğunda yayınlanan bu zaman çizelgesi ile aramada yapılan geliştirmeleri ve arama sonuçlarına eklenen bilgileri görebilirsiniz.

Google yeni algoritma gğncellemesiyle Knowledge Graph’i kullanmaya başlayacak.Böylelikle – Google arama sonuçlarında detaylı bilgileri artıracak. Böylece Zeytinyağı ve tere yağını karşılaştıran kullanıcıya kalori miktarı, günlük tüketim miktarının da aralarında bulunduğu detaylı bilgiler sunulmuş olacak.

Şimdilik bu algoritma ile kullanıcılar ne kadar etkilenecek tam olarak yeterli bilgiye sahip değiliz..

Hakkında Ali Gültekin

İstanbulda yaşıyorum, Aslen Karamanlıyım. Amatör olarak Web alanında uğraşıyorum. Projelerimde en çok kullandığım hazır scriptler; Joomla ve Wordpress ağırlıklıdır. Açıköğretim okuyorum..

6 Yorum

  1. Bu arada Google tasarımı da değişti.Güzel bir yazı.

  2. Güzel bir güncelleme oldu gerçekten çok gereksiz site silindi.

  3. Evet, yeni algoritma hummungbird genel olarak sosyal medyaya önem veriyor bence de.

  4. şuan hangisini kullanıyoruz

  5. ark bahsettiği deil sanırım

  6. tabiki o çok eski yannış bilmiyorsam site sahibi ark biliyorsa bilgi vere bilirimi mümkünse çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir