Çarşamba , 28 Haziran 2017
Anasayfa » Teknoloji ve Yazılım » Facebook’ta Bu Virüse Dikkat!

Facebook’ta Bu Virüse Dikkat!

Facebook’ta son zamanlarda “İzleyin bence süper oldu” şeklinde yayılan video virüsüne dikkat edin!

facebook-guvenlik

“İzleyin bence süper oldu” şeklinde sahte bir yazı ile yayılan virüs kullanıcıları videoları açmaya çalışan kullanıcıları Flash Player yüklemeniz gerektiğini öne sürerek sizleri zararlı yazılımı indirip kurmaya teşvik ediyor.

İşin asıl kötü tarafı ise bunu Chrome tarayıcısı üzerinden çalışan virüs, web tarayıcınızın kontrolünü bir eklenti vasıtası ile ele geçirerek Facebook hesabınızı kontrol altına alıyor. Kullanıcılar, Faceook hesaplarını her açtığında bir kendi profil resminizi kullanarak paylaşılmış zararlı yazılım içeren videolarla göz göze geliyorlar.

Facebook hesabınızla birlikte otomatik olarak çalışan ‘Youtube’ isimli sahte uygulama siz silseniz dahi geri geliyor. Söz konusu zararlı yazılımdan kurtulmak ise oldukça kolay. Yapmanız gereken aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanızdır.

Yapmanız gereken gerekli adımlar ise şöyle;

  • Başlat menüsüne tıklayarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazın
  • Regedit’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > seçeneğini takip edin.
  • Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacaktır.
  • Bu dosyayı silerek web tarayıcınızı baştan başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır.

Bu virüsün bulaştığını gördüğüm kişilerde farkettiğim sorun olarak sizden habersiz sayfaları kendi kendine beğendiriyor. Ve sizin adınıza ardı arkası kesilmeyen “İzleyin bence süper oldu” sabit başlıkla zararlı yazılımı yaymaya devam ediyor.

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için sizlere önerim pcnizde bu ve benzeri zararlılardan korunmak için ücretli ya da ücretsiz kaliteli bir güvenlik yazılımı kullanmanız yerinde olacaktır. Benim önerim sizlerden ücretli bir yazılım tercih etmenizdir. Ücretli yazılımlar ücretsizlere oranla bir çok özellik içermektedir. Ücretli bir antivirüs kullanmak isteyen kullanıcılara denediğim güvenlik yazılımları içerisinde önerim kesinlikle ” Kaspersky İnternet Security ” tam yerinde bir seçim olacaktır. Kasperky İnternet Security kullanıcısı olarak bu tür virüsleri çok kolay bir şekilde yakalıyabiliyor ve hemen etkisiz hale getirebiliyor.

Hakkında Ali Gültekin

İstanbulda yaşıyorum, Aslen Karamanlıyım. Amatör olarak Web alanında uğraşıyorum. Projelerimde en çok kullandığım hazır scriptler; Joomla ve Wordpress ağırlıklıdır. Açıköğretim okuyorum..

2 Yorum

  1. Az kalsın ben de bakıyordum. Baktım adres facebook adresinden acılmıyor farklı bir adrese gidiyor ordan çaktım davayı ve aanladım virüs oldugunu.

  2. biraz dikkatli olunca kolay kolay sorun olmuyor böyle şeylerde.Bilgilendirme için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir