DMOZ Öldü! ; Artık Helvasını Kavurabiliriz

0
104 Okuma

Geçtiğimiz haftalarda Açık dizin projesi Dmoz resmi sitesinde “Önemli duyuru” başlığı altında 14 Mart 2017 tarihinde Dmoz projesinin fişinin tamamen çekileceği haberi yer almıştı. Ve beklenen an biraz gecikmelide olsa 19 Mart 2017 yani dün itibariyle gerçekleşti, Dmoz projesi tarihin tozlu raflarında yerini aldı. Dmoz anasayfasında yer alan index ile projenin kapandığını ilan etti.

 

Peki Dmoz’u Dmoz yapan neydi, önemi neydi? Kısaca açıklayalım;

Dmoz, bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük açık dizin projelerinden biriydi. Dünyaca ünlü birçok arama motoru AltaVista – A9 – AOL – Clusty – Gigablast – Google – Lycos – MSN – Teoma – WiseNut – Yahoo motoru bu dizinden yararlanır. Yani en büyük arama motorundan tutunda en küçüğüne kadar hepsinin Chache ( Önbellekleme ) Scriptleri (Böcekleri) bu internet sitesi üzerinden çalışmaktaydı. Arama motorlarının gelişmesi ile birlikte pek fazla önemi kalmasada Dmzoz’a kayıtlı olan her site arama motorları tarafından kaliteli ve sıralamalarda iyi yerlerde yer alırlardı.

İnternet sitelerinin botlar yerine insanlar tarafından incelenip kabul edildiği, en eski ve kuşkusuz en popüler dizin servislerinden biriydi. Bünyesinde yer alan gönüllü editörler sayesinde başvuruda bulunan siteler tek tek Dmoz kuralları çerçevesinde incelenir ve kabul edilirdi. Google gibi bir çok arama motoru bu dizinde yer alan siteleri güvenli olarak kabul eder ve siteleri sıralamada önemli yerlere getirirlerdi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here