Son Haberler
Anasayfa » WordPress » WordPress Haber » WordPress 4.0 “Benny” Yayınlandı

WordPress 4.0 “Benny” Yayınlandı

Popüler içerik yönetim sistemi (CMS) WordPress 4.0 “Benny” yayınlandı..

wordpress-40

Benny Goodman’ın anısına  WordPress’in “Benny” kod adlı 4.0 sürümü, Matt Mullenweg tarafından duyuruldu. Bu sürümün pürüzsüz bir yazma ve yönetim deneyimi getiren ışıltılı yapı olduğunu söyleyen Mullenweg; onun sahip olduğu özelliklerin asıl şimdi denenmesi gerektiğini belirtti..

WordPress 4.0 ile gelen yenilikler ise;

1- Kurulum Aşaması ve Sonrasında Dil Seçimi

Bu sürüm öncesinde hatırlayacağınız gibi wordpress kurulumunu başka dillerde yapmak için biraz meşakkatli bir işlem yapmanız gerekiyordu. WordPress 4.0 ile bu işlem artık çok kolay. Kurulum aşamasında dilinizi açılan menüden seçebiliyorsunuz.

wordpress4-0-dil-secimi-ozelligi

Diğer bir özellik ise kurulum sonrası dil değişimidir. Örneğin ingilizce kurulmuş bir siteyi yönetim panelinizden kolayca türkçeye çevirebililirsiniz. Eğer kullandığınız tema dil değişikliğini destekliyor, yani dil dosyaları ilave edilmiş bir tema ise kolaylıkla tüm siteyi farklı dillerde kullanıcılarınızın siteyi kullanımına sunabiliyorsunuz.

wordpress4-dil-degistirme-ozelligi

2- Grid Medya Görünümü

Media Grid bileşeni kendi başına çalışan bir proje olarak yayına başlamıştı, daha sonra wordpress ile entegrasyonu sağlandı ve wordpress ortam alanındaki tüm medyayı grid dediğimiz toplu görünüm ile kolayca düzenlemenizi sağlayan özellik eklenmiş oldu.

wordpress4-medya-grid-gorunumu-ozelligi

Bir medya ile ilgili düzenleme yapmak istediğinizde o fotoğrafa tıklıyorsunuz, popup şeklinde açılan pencerede yapmak istediğiniz değişiklikleri yapıp, kaydedebiliyorsunuz. Uzun süredir en büyük eksiklik olarak görülen noktalardan biri olan medya düzenlemesi ekranını WordPress 4.0 ile bir hayli yol kat etmiş oldu.

wordpress4-medya-grid-duzenleme-ozelligi

3- Yazı Editörü Geliştirmeleri

En büyük geliştirmelerden birisi içerik düzenleme editöründe olmuştur. İçerikleri düzenlediğiniz alan, düzenleme yaptığınız alt bölümlere inseniz bile hep üstte sabit kalıyor. Bu önemli geliştirme sayesinde geri dönüp tekrar düzenleme için kutuya ulaşmak zorunda kalmıyorsunuz.

wordpress4-metin-editoru-ozelligi

Eski sürümlerde metin editöründen Youtube, vimeo veya embed gibi sitelerden içerik kodunu alabildiğiniz herhangi bir siteden bir kod yerleştirdiğinizde o içeriği ancak yayınladığımızda sitenin ön yüzünden görebiliyorduk. Bu eksikliği de gideren WordPressekibi eklediğiniz embed içeriği metin editörü içerisinden de görebilmeniz sağladılar.

wordpress4-metin-editoru-embed-ozelligi

4- Geliştirilmiş tema düzenleyicisi

WordPress 3.9 ile birlikte bileşenler başlığı tema düzenleyicisi içerisine taşınmıştı. WordPress 4.0 ile birlikte bileşenlerin tema düzenleyicisinde kendine ait bir paneli bulunuyor.

wordpress4-tema-duzenleyicisi-bilesenler-ozelligi

5- Yeni Bileşen Ekleme Alanı

Eski görünüm yerine, grid yapısında hazırlanmış daha şık bir bileşen sonuç alanı wordpress 4.0 da bizleri bekliyor.

wordpress4-yeni-bilesen-ekleme-alani-ozelligi

Son olarak WordPress 4.0 ile gelen yeni özellikleri değerlendirmek gerekirse, WordPress ekibi 4.0 ile birlikte WordPress’teki eksik olan ve pratik olarak kullanım sağlayacak özellikler ile yeni sürümde de kendinden söz ettiriyorlar.

WordPress 4.0 İndirme Bağlantıları

WordPress 4.0 İngilizce Sürümü İndirmek İçin Tıklayın..

WordPress 4.0 Türkçe Sürümü İndirmek İçin Tıklayın..

Hakkında Ali Gültekin

İstanbulda yaşıyorum, Aslen Karamanlıyım. Amatör olarak Web alanında uğraşıyorum. Projelerimde en çok kullandığım hazır scriptler; Joomla ve Wordpress ağırlıklıdır. Açıköğretim okuyorum..

7 Yorum

  1. Paylaşım için tşkler hocam. Eline sağlık

  2. Şu an WP 4.0’ı kullanıyorum, gerçekten harika özellikleri var. Ayrıca youtube linki paylaştığın zaman direk video çıkıyor, o en iyisi.

  3. [rss]http://www.missbilet.com/[/rss]teşekkürler[/rss]

  4. temizlik şirketleri

    Merhaba, konu için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir