Son Haberler
Anasayfa » Günlük » .İst ve .İstanbul Uzantılı Alan Adlarına Dair

.İst ve .İstanbul Uzantılı Alan Adlarına Dair

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından İcann’a yapılan başvurular sonucunda .ist ve .istanbul uzantılı domain uzantıları istabulu temsil eden, markalaşma yolunda ilerleyen alan adları geçtiğimiz günlerde satışa çıktı… Sizlere detaylı bilgi verebilmek için bu konuyu sizlerle paylaşıyorum..

.İst ve .İstanbul alan adları geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı. İstanbul’u ve istanbulda bulunan kamu, kurum, sivil toplum kuruluşları ve İstanbul halkını temsil edecek olan alan adları kullanıcılar için güzel bir fırsat olarak gözükmektedir. Fakat sizlerle şu bilgiyi paylaşmak istedim. TurkTicaret.Net ten gelen fiyat bilgileri konusunda gerçekten .ist ve .istanbul uzantılı alan adları fiyatları ile gerçekten dudak uçuklatıyor. Sizlerle tarafıma gelen mesajı olduğu gibi paylaşıyorum.

ist-istanbul-uzantılı-alan-adlarına-dair

Ali Bey Merhaba,

Bilindiği üzere .ist ve .istanbul domainlerinin sunrise dönemi başlamıştır. 

1.dönem

Marka tescili olanlar ve markalarının TMCH kaydı bulunan firmalar öncelik hakkından faydalanarak alan adlarını 3800$+KDV üzerinden 5 yıllık tescilleyebiliyorlar.

Domain

YIL

Ücret

.ist

5

$ 3500

.istanbul

5

$ 3500

 

 

 

TMCH

YIL

Ücret

 

1

$ 300

 

3

$ 750

 

5

$ 1250

 

2.dönem

Türkiyede faaliyet gösteren şirketler ve marka başvurusu olanlar başvuru yapabiliyor. 400$+KDV üzerinden 2 yıllık tescilleyebiliyorlar.

(şu an 2.dönem için başvuru alınabiliyor. Eğer istenilen domain 1.dönemde alındıysa ödemiş olduğunuz tutar tarafınıza iade ediliyor.)

3.dönem

Herkes başvuru yapabiliyor.  İstenilen domaine birden fazla başvuru var ise açık artırmaya gidiliyor ve yüksek fiyatı sunan kişi ya da kuruma tescili yapılıyor.

4.dönem

Herkes başvuruda bulunabiliyor. 50$+KDV üzerinden 1 yıllık tescili yapılıyor.

(başvuru alınabiliyor. Eğer istenilen domain diğer dönemlerde alındıysa ödemiş olduğunuz tutar tarafınıza iade ediliyor.)

 

İyi çalışmalar,

Evet arkadaşlar görüldüğü üzere. dönem fiyatlarına bakarak bu fiyatlar ile bir adet domain ve hosting paketini piyasada rahatlıkla satın alabilmektesiniz. .İst ve .İstabul alan adları benim için fiyat konusunda bir hüsran yaşattı.

Hakkında Ali Gültekin

İstanbulda yaşıyorum, Aslen Karamanlıyım. Amatör olarak Web alanında uğraşıyorum. Projelerimde en çok kullandığım hazır scriptler; Joomla ve Wordpress ağırlıklıdır. Açıköğretim okuyorum..

4 Yorum

  1. maşallah çok ucuzmuş 🙂

  2. fiyatları pahalıymış aslında ilk uzantılar ucuz olurdu nedense bu pahalı rekabet fazla olacak gibi güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık.

  3. cok ta pahalı deyıl 🙂

  4. Çok pahalı kımse almaz neden bu kadar pahalı hem anlamadım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Sosyal ağlarda ben!
Sosyal ağlardada beni takip edebilirsiniz..
Social PopUP by SumoMe